Zarzecze

O Ośrodku

Ośrodek „Zarzecze” jest obozową bazą Hufca ZHP Katowice, położoną nad jeziorem żywieckim.

Baza dysponuje własną przystanią, wyposażoną w sprzęt wodny,
w tym rowerki, kajaki, żaglówki.

 

Do dyspozycji uczestników obozów jest także kąpielisko. Nad bezpieczeństwem pływających czuwają ratownicy WOPR.

 

 

Na terenie ośrodka znajdują się trzy oddzielne place obozowe.

 

Na pierwszym placu znajduje się 9 domków typu Namysłów (zakwaterowanie po 6 osób, na łóżkach piętrowych), dwa domki kadrowe (zakwaterowanie w dwóch pokojach po 2 osoby), a także świetlica i kuchnia na wyłączność z wyposażeniem.

Obok placu zlokalizowany jest również krąg ogniskowy.

 

 

Drugi plac składa się z 2 domków typu Namysłów, świetlicy oraz maksymalnie 15 namiotów typu NS-64. Namioty wyposażone są w łóżka polowe z lateksami i kocami oraz podłogi drewniane.

Trzeci plac składa się 12 namiotów typu „Dziesiątka” z łóżkami polowymi i szafkami. Namioty te są nowe (nie starsze niż 5 lat) i regularnie konserwowane.

 

 

 

 

 

 

 

Baza wyposażona jest w węzły higieniczno-sanitarne z dostępem do ciepłej wody. Każdego roku, na czas Akcji Letniej, wynajmowane są kontenery sanitarne (https://wcserwis.pl/) dla określonej liczby osób. Na terenie ośrodka znajduje się także 8 latryn drewnianych i 4 prysznice stałe.

Na bazie wyznaczone są 3 kręgi ogniskowe, z czego jeden może pomieścić nawet 60 osób, natomiast drugi zlokalizowany jest nad wodą.

Podczas organizowanego na bazie wypoczynku istnieje możliwość wypożyczenia sprzętu sportowego (w tym skakanek, paletek do badmintona, piłek itp.), a także zagospodarowania jednego z obiektów na salę multimedialną, wyposażoną w rzutnik.

Posiłki spożywane są w budynku jadalni, a jedzenie przygotowywane jest w betonowej kuchni. Na bazie wdrożone są procedury HACCP.

W bezpośrednim sąsiedztwie Ośrodka znajduje się przystanek autobusowy. W niedalekiej odległości od bazy (około 30 minut pieszo) znajduje się także stacja kolejowa.